Licencie Open Source

Licencie tohto typu dávajú používateľovi najväčšiu slobodu - obvykle používateľ môže zdrojový kód daného softvéru prezerať, upravovať, a ďalej rozširovať (pod licenciou) softvér i zdrojový kód, dokonca aj upravený.
Rozdiel medzi „Licenciami open source“ a „Licenciami slobodného softvéru“ je veľmi malý a zvyčajne sú tieto pojmy vzájomne zameniteľné. Vo všeobecnosti sa za licenciu open source považuje taká licencia, ktorá by mala byť schválená Iniciatívou Otvoreného Zdroja (Open Source Initiative), a za licenciu slobodného softvéru sa považuje licencia schválená Nadáciou Slobodného Softvéru (Free Software Foundation).
GNU General Public Licence
GPL je populárna licencia pre slobodný softvér, ktorú napísal Richard Stallman pre projekt GNU. Stallmanovým cieľom bolo vytvoriť jedinú licenciu tak, aby mohla byť použitá v akomkoľvek projekte v rovnakom znení. Bola navrhnutá ako licencia, nie ako zmluva. V istých jurisdikciách je hlavný právny rozdiel ten, že zmluvy sú vymáhateľné pomocou zmluvného (obchodného) práva a licencie pomocou autorského práva. Dôležité rozhodnutie prišlo v roku 1992 od Linusa Torvalda, ktorý sa rozhodol túto licenciu použiť pre Linux-ové jadro. Dnes je pod licenciou GPL šírených zhruba 60 % všetkého Slobodného (alebo Open Source) Softvéru.
Podmienky licencie GPL sú komukoľvek dostupné tak, že získa text licencie s dielom, ktoré je pod touto licenciou poskytované. Každý nadobúdateľ licencie, ktorý akceptuje jej podmienky, získava právo modifikovať dielo, kopírovať ho a ďalej ho rozširovať, ako aj jeho ľubovoľnú odvodenú verziu. Nadobúdateľ licencie môže poskytovať túto službu zadarmo.
GNU Lesser General Public License
LGPL je voľnejšou verziou GPL. Umožňuje spájanie aj s neslobodným softvérom a jeho kódom.
BSD licencia
BSD je permisívna licencia, jedna z najpoužívanejších pre open source softvér. Bežne sa používa pre Berkeley Software Distribution, UNIX-ový operačný systém, podľa ktorého bola pomenovaná. Tvorcovia pôvodnej distribúcie boli „Regents of the University of California“ (Regenti Kalifornskej Univerzity). Licencia bola od svojho prvého použitia revidovaná a inšpirovala tvorbu početných variantov (licencie typu BSD). Licencia kladie pomerne málo obmedzení v porovnaní s inými licenciami ako GNU GPL či samotným autorským zákonom, čo dielo pod ňou publikované kladie blízko voľnému dielu (Public Domain).